Zimní dorostový pobyt v Beskydské oáze

Zdravíme všechny chábřice a chábry, aneb jak by se to řeklo slovníkem tohoto pobytu,

tyto pololetní prázdniny (3. – 6.2.) jsme se s naším Dorostem vydali do srubu Beskydské oázy v Písku u Jablunkova.

Pohled na Beskydskou oázu
Pohled na Beskydskou oázu

Prožili jsme zde velmi odpočinkový program protkaný náročnými bojovkami a výšlapy. Hned první den po příjezdu se zde hrála ve sněhu bojovvá hra o pevnosti, kdy se týmy snažily sestřelit nepřátelský kousek dřeva uprostřed sněhové pevnosti. Hra trvala nerozhodně jednu a půl hodiny, kdy tuto hru rozhodl malý Péťa shozením kusu zdi na dřívko. Totiž, abychom to vysvětlili, tak okolo pevností vedoucí Tom označil barvivem ochrannou zónu, kde nepřítel nesměl. Postupem času se zóna zmenšovala, až nakonec šly shodit i zdi. Nicméně týmy se přesto dohodly na remíze.

Nadšená Ami při pingpongovém turnaji
Nadšení Ami při pingpongovém turnaji

Abychom popsali, jak to vypadalo uvnitř, bydleli jsme v tom menším roubeném srubu, skládající se z patra, přízemí a sklepa. Ve sklepě se nacházely sprchy, záchody a pingpongový stůl, kde se konal páteční turnaj o slané šneky (Vyhrál to malý Ondra!). Přízemí mělo obývací pokoj – centrum dění a kuchyni – centrum dobrovolníků. V patře zas byly jednotlivé pokoje, kde jsme spali.

Typický program Dorostového pobytu - hraní deskovek v obývaku
Typický program Dorostového pobytu

Typický den se skládal asi takhle:

 • Snídaně
 • Zamyšlení
 • Výklad
 • Deskovky
 • Oběd
 • Odpolední program – deskovky či lyžování
 • Zase deskovky
 • Večeře
 • Nečekaně deskovky
 • Noční schovka
 • Sardel
 • Večerka

K doplnění, tak program každý den vypadal kapku jinak, v pátek se lyžovalo nebo se stavělo iglů, v sobotu se šlo na výšlap na Studeničný, v neděli se uklízelo. Ale co rozhodně převažovalo, tak byly deskovky, ty u nás byly velmi oblíbené, dokázaly vzbudit v nás vřelé emoce, když někdo prohrával, či vyhrával, ale hlavně dokázaly nás zabavit i bez použití elektroniky a dalších pomůcek!

brodění sněhem na Studeničný
Brodění sněhem na Studeničný

Na programu se podíleli všichni, spousta z nás s radostí a z vlastní iniciativy umývala nádobí, pomáhala vařit, připravovala si zamyšlení a výklady, či jakkoliv jinak zpříjemňovala pobyt. Kvůli moribundu nám bohužel spadlo mnoho lidí do karantény a nemohli se zúčastnit pobytu, a proto Lukáš Sztefek nebo náš Dorostový vedoucí Míša udělal výklad přes internet. Naším hlavním tématem pobytu bylo zamýšlení o Lásce a biblických vztazích ze Starého i Nového zákona.

I takto může vypadat výklad - přes televizi
I takto může vypadat výklad

Vskutku zajímavá byla i „soutěž“, kdy každé ráno mohl každý bodem ocenit kohokoliv, kdo ho potěšil, třeba, že mu umyl hrnek, bavil ho jeho úsměv, nebo prostě jen proto, že to byl „chábr“. Na konci pobytu pak výherci této soutěže obdrželi buď outdoorovou kameru (naše Naďa) nebo elegantní termosku (Dejv a malý Ondra).

Peťa - náš největší pomocník v kuchyni
Peťa – náš největší pomocník v kuchyni

Všichni si to tedy užili a myslíme si, že nás tento Dorostový pobyt velmi stmelil!

Fotky jsou na Zoneramě, kde si můžete prohlédnout veškeré naše putování! Doporučujeme se na ně podívat, neb jsou i popisnými popisky!

Za Dorost napsal Tom

P.S. Pokud by někdo potřeboval fotky ve vyšší kvalitě, napište mi na e-mail (kontakt@tomzmarsu.cz) nebo na Messenger (Tomáš Svoboda)